Roman Baran w stawce jubileuszowego Grand Prix Sopot-Gdynia

08/11/2022

W kalendarzu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski nadeszła pora na najbardziej charakterystyczny i niepowtarzalny wyścigowy weekend. Nigdzie indziej w Europie rywalizacja nie odbywa się w morskiej scenerii i tak blisko plaży. Impreza goszcząca w Trójmieście, na dobre wpisała się w krajobraz polskiego sportu samochodowego, a Grand Prix Sopot – Gdynia (12-14 sierpnia) obchodzić będzie w najbliższy weekend ważny jubileusz. Organizatorzy postanowili uświetnić to wydarzenie, bogatym programem imprez towarzyszących.

Do 25. edycji stanie w sumie 47 zawodników, a na opublikowanej w środę oficjalnej liście zgłoszeń, pojawił się także Roman Baran – lider klasy 3b. Przed 11. i 12. rundą cyklu, reprezentant Rzeszowa wyraźnie prowadzi w swojej stawce. Podczas poprzedniego weekendu w Limanowej, nie przedłużył pasma ośmiu zwycięstw z rzędu, jednak finiszował na podium i był blisko kluczowych konkurentów.

Robert Sługocki – podwójny zwycięzca poprzedniego weekendu i najważniejszy z rywali do tytułu mistrza Polski, także stawi się na linii startu. Tym razem zabraknie Bartosza Pawarskiego, ale obok dwóch kierowców Mitsubishi Lancerów, pojawi się po raz pierwszy w tym sezonie Michał Sowa (Ford Fiesta).  To gwarantuje naprawdę ciekawą walkę na 3050 metrowej trasie z Sopotu do Gdyni.

Dla Romana Barana będzie to jednak nie tylko walka o tytuł mistrza Klasy 3B, ale także szansa na awans w klasyfikacji generalnej cyklu. Reprezentant zespołu L Racing Team zajmuje wysokie szóste miejsce, ze stratą ośmiu oczek do bezpośredniego rywala.

Piątek to tradycyjnie administracyjne obowiązki – odbiór dokumentów i badanie kontrolne samochodów, zaplanowane na terenach Ergo Areny. Nie zabraknie także jubileuszowego akcentu i wyjątkowej atrakcji dla kibiców – uroczystej parady zawodników ulicami Sopotu. Sportową rywalizację podzielono na dwa dni, z których każdy będzie stanowił osobno punktowaną rundę. Zgodnie z harmonogramem, zawodnicy pokonają cztery podjazdy dziennie, w tym dwa wyścigowe, w których suma czasów zdecyduje o wyniku.   

Roman Baran: To już trzeci wyścigowy weekend w te wakacje, a zaprowadzi nas w prawdziwie urlopowy krajobraz sopockiej plaży Morza Bałtyckiego. Dla nas to także okazja, by wyjechać trochę wcześniej i spróbować poczuć atmosferę wakacji.

Od pierwszego podjazdu bierzemy się jednak mocno do pracy, ponieważ punkty, o które teraz walczymy, mogą okazać się kluczowe. Do podziału jeszcze spora pula, więc musimy pilnować przewagi. Trasa Grand Prix jest krótka, ale ciasna i mocno rajdowa, co czyni ją unikatową. Jest kilka miejsc, na których szczególnie trzeba uważać. Do tego wszystkiego jedyne w swoim rodzaju wyścigowe rondo, a to razem sprawia, że trójmiejskie Grand Prix zawsze serwuje nam wyjątkową dawkę wrażeń.

Teraz, w jubileuszowej edycji, będzie ich jeszcze więcej, więc cieszę się, że znów tutaj jesteśmy. Dziękuje wszystkim partnerom, że dzięki nim możemy walczyć o tegoroczny tytuł. Trzymajcie mocno kciuki i zapraszam do śledzenia rywalizacji w 25. Grand Prix Sopot-Gdynia.

W sezonie 2022, zespół Romana Barana wspierają: NTB Profesjonalny styropian, L Racing Team Liptak, Miasto Rzeszów – Stolica innowacji, Szik, Bendiks, Handlopex dystrybutor opon Paxaro, DBA Disc Brakes Australia, ATS – najlepsze felgi, B3Studio, Cutline, MPWiK Rzeszów, L Sport, mtuning.pl, Ecumaster, Motul, CR-turbo.pl, Acordi malowanie proszkowe, Carrera, Placard, MTD, Inter-Cars, Xtreme Clutch, NGK, Buchti.pl Promotion oraz TVP3 Rzeszów.