Roman Baran powalczy o punkty w słowackich Banovcach

07/15/2022

Dla zawodników Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, szykuje się bardzo intensywny czas. Przez dwa wakacyjne miesiące sezonu 2022, będą rywalizować w ramach aż sześciu rund. Najbliższy z trzech wyścigowych weekendów startuje w ten piątek, a areną walki będzie trasa prowadząca na słowacki szczyt Jankov Vrsok (o długości 3700 metrów).

Zawody z bazą w Banovcach nad Bebravou na dobre wpisały się do polskich rozgrywek, a przez lata urosły do rangi jednej z najtrudniejszych rund GSMP. W tym sezonie, po aktualizacji kalendarza wyznaczą także półmetek sezonu. Do rywalizacji stanie rekordowa liczba 100 zawodników, a w tym 37 będzie reprezentować Polskę. To obok gospodarzy druga najliczniejsza grupa kierowców.

Na linii startu spotka się cała czołowa piątka klasyfikacji generalnej, a więc także wszyscy tegoroczni zwycięzcy rund Mistrzostw Polski. Roman Baran, piąty kierowca GSMP 2022 powalczy w ten weekend w trzech cyklach – Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy Strefy Centralnej i Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji, w których reprezentuje barwy ekipy L Racing Team. Będzie to, po wyścigu w Korczynie, drugi tegoroczny start w MMSR.

Priorytetem dla Rzeszowianina jest walka w polskiej klasie 3B, w której pozostaje niepokonany od inauguracji sezonu w Korczynie. Z sześcioma zwycięstwami na koncie, lideruje w swojej stawce z przewagą 20 punktów. Jest jednak zdeterminowany by powtórzyć zeszłoroczny wynik z Banovców i powiększyć dorobek o dwie kolejne rundy na najwyższym stopniu podium.

Łącznie w ten weekend, do Grupy 3 zgłosiło się siedmiu zawodników z Polski i Słowacji, którzy powalczą w słowackim cyklu. Czterech z nich, razem z Romanem Baranem, klasyfikowanych będzie w ramach FIA CEZ Mistrzostw Europy Strefy Centralnej. Według specyfikacji technicznej, czterej kierowcy pojawią się na liście startowej w polskiej klasie 3b: Roman Baran (POL, Mitsubishi Lancer Evo), Robert Sługocki (POL, Mitsubushi Lancer Evo), Marek Húska (SVK, Mitsubishi Lancer Evo) i Ivan Mutňanský (SVK, Skoda Fabia R5).

Po wywalczeniu trzeciego stopnia podium w klasyfikacji generalnej w Magurze Małastowskiej, Roman Baran umocnił pozycję w generalce i zniwelował stratę do bezpośredniego rywala, do zaledwie 1 punktu, dlatego zespół stoi przed szansą na bardzo cenny awans. Na siódmą i ósmą rundę Mistrzostw Polski, złoży się tradycyjnie osiem podjazdów, podzielonych w sobotę i w niedzielę na dwa treningi i dwa wyścigi – w których to suma dwóch czasów przejazdu wyłoni klasyfikację).  

Roman Baran: – Historia moich startów od dawna łączy się z zespołem L Racing Team, dlatego każdą możliwość startu na słowackich trasach traktuje wyjątkowo. Ten sezon, poza drobnymi usterkami, układa się dla naszej ekipy pomyślnie, więc jedziemy do Banovców, by przedłużyć dobrą passę. Celujemy w najwyższy stopień podium w klasie i jak najlepsze miejsce w całym wyścigu, więc jest o co walczyć. W ten weekend ważne są także punkty mistrzostw Słowacji, chociaż musimy do tego weekendu podejść z chłodną głową. Za niecałe dwa tygodnie widzimy się w Limanowej, więc nie możemy sobie pozwolić na błędy.

Bardzo lubię trasę i atmosferę na Jankov Vrsok, ale nie potrafię się w pełni cieszyć z tego startu. Kilka dni temu odszedł członek naszej wyścigowej rodziny – Angelo Gilli. Włoch, który pokochał Polskę, tak mocno jak wyścigi górskie i swojego wyścigowego Fiata 126p. Z niesamowitą charyzmą, pasją i pozytywnym nastawieniem, całe swoje życie, poświęcił dla sportu, który wszyscy kochamy.

Był niepowtarzalną częścią świata GSMP, więc to dla wszystkich będzie trudny wyścigowy weekend. W imieniu całego zespołu chciałbym złożyć wyrazy współczucia, dla rodziny i przyjaciół. Angelo i ogromny szacunek do jego waleczności, na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

W sezonie 2022, zespół Romana Barana wspierają: NTB Profesjonalny styropian, L Racing Team Liptak, Miasto Rzeszów – Stolica innowacji, Szik, Bendiks, Handlopex dystrybutor opon Paxaro, DBA Disc Brakes Australia, ATS – najlepsze felgi, B3Studio, Cutline, MPWiK Rzeszów, L Sport, mtuning.pl, Ecumaster, Motul, CR-turbo.pl, Acordi malowanie proszkowe, Carrera, Placard, MTD, Inter-Cars, Xtreme Clutch, NGK, Buchti.pl Promotion oraz TVP3 Rzeszów.